Bezpieczny Wodór w najnowszym podcaście pt. „Co jako społeczeństwo wiemy o wodorze i jakie mamy oczekiwania?”

Uwaga Wodór! to cykl podcastów tematycznych o transformacji energetycznej, dekarbonizacji gospodarki i zrównoważonym rozwoju. Gospodarzami podcastu są Jakub Pikulski i Paweł Trojanowski. W najnowszym odcinku usłyszymy rozmowę z dr Katarzyną Iwińską, kierowniczką realizowanego przez Łukasiewicz – ORGMASZ projektu „Bezpieczny Wodór”. Dr Iwińska przedstawia i analizuje wyniki pierwszego w Polsce badania dotyczącego świadomości społecznej na temat wodoru pt. „Wodór: opinie i preferencje Polek i Polaków”, zrealizowanego w ramach projektu.

 

Dzięki badaniom i raportowi nt. bezpieczeństwa technologii wodorowych, zrealizowanemu przez zespół projektowy „Bezpieczny Wodór”, wiemy dużo więcej o tym jak w szerokim ujęciu postrzegany jest wodór przez społeczeństwo. Lepiej rozumiemy jakie są pierwsze skojarzenia, gdzie ludzie upatrują szans a gdzie zagrożeń. Raporty z badań to skarbnica wiedzy o tym w jaki sposób odczarowywać mity i budować społeczną akceptację – szczególnie ważne w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

 

W odcinku podcastu padają m. in. odpowiedzi na pytania:

  • Jaka jest obecna wiedza w społeczeństwie na temat wodoru?Jakie mamy oczekiwania a jakie obawy względem transformacji energetycznej?
  • Jak rozmawiać o skomplikowanych technologiach przekazując wiedzę w prosty sposób?
  • Dlaczego badania społeczne są tak ważne do skutecznego zaplanowania działań PR?

Zachęcamy do wysłuchania podcastu:

Spotify

Spreaker 

Radio Polska 

 

Celem projektu „Bezpieczny Wodór” jest zidentyfikowanie potrzeb z zakresu bezpieczeństwa technologii wodorowych od strony technologicznej, społecznej i komunikacyjnej poprzez przeprowadzenie badań w tych obszarach i przygotowanie „Strategii bezpieczeństwa technologii wodorowych w Polsce na lata 2022-2030” na rzecz wyłaniającej się polskiej gospodarki wodorowej.

W ramach projektu przeprowadzone zostały m. in. pierwsze w Polsce badania dotyczące świadomości społecznej na temat wodoru pt. „Wodór: opinie i preferencje Polek i Polaków”, ujęte raportem dostępnym na tej stronie. 

Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” nr NdS 545480/2022/2022.