Audyt operacyjny

Zakres audytu operacyjnego obejmuje badanie wydajności i skuteczności systemów jednostki organizacyjnej, ocenę efektywności zarządzania, czyli ocenę sposobu, w jaki kierownictwo jednostki planuje swoje działania, a następnie kontroluje realizację planów.

Celem audytu operacyjnego jest ocenienie oszczędności i wydajności. Pojęcie wydajności odnosi się do osiągania przez jednostkę założonych wyników w relacji do kosztów. Analiza

wydajności to badanie relacji między kosztem projektu a wynikami.  

Wydajność może obejmować także porównanie rzeczywistego czasu realizacji zadania z jego harmonogramem. Z kolei ocena skuteczności obejmuje ustalenie, czy osiągnięto planowane cele, oraz ocena relacji pomiędzy zamierzonym a faktycznym rezultatem.

Oszczędność natomiast może odznaczać maksymalizację czy optymalizację przychodów z badanej działalności.

Celem analizy wydajności przez naszych ekspertów jest ustalenie, czy korzyści odnoszone przez jednostkę, program lub przedsięwzięcie przekraczają jego koszty. Analizę wydajności audytor przeprowadza porównując koszty i rezultaty, gdy można je wyliczyć lub oszacować.

Naszym atutem jest fakt, że  uwzględniamy nie tylko dane finansowe, ale także niematerialne koszty i korzyści, np. koszty społeczne, koszty związane ze środowiskiem.

Koncepcja wydajności ma zastosowanie we wszystkich procesach, nawet takich, których rezultaty są niejednolite i przez to trudne do oceny.

 

Dane kontaktowe:

Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle "ORGMASZ"

ul. Żelazna 87, 00-879 Warszawa, pokój 203 - II piętro

tel.: (22) 624 92 65

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.