Audyt komunikacyjny

Przeprowadzony przez instytut audyt komunikacyjny polega na systematycznym i kompletnym badaniu wewnętrznych i/lub zewnętrznych działań komunikacyjnych badanej jednostki. Identyfinikujemy zatory i interferencje komunikacyjne oraz szkodliwy szum informacyjny.

Przedmiotem audytu jest dokumentacja potrzeb, praktyk i możliwości komunikacyjnych oraz przedstawienie niezbędnych danych pozwalających zarządowi podjąć skuteczne decyzje wobec przyszłych celów komunikacji organizacji.

W trakcie audytu przeprowadzane  się wywiady z pracownikami różnych szczebli tak dobranymi ilościowo, aby ich odpowiedzi odzwierciedlały trendy występujące w organizacji. Wybierane są reprezentatywne grupy na każdym szczeblu organizacji. Rozmowy przeprowadzane są  ze wszystkimi kierownikami.

Oceniamy funkcję poszczególnych stanowisk z uwzględnieniem ich roli w komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Wskazujemy wąskie gardła w komunikacji. Śledzimy drogę komunikacji zarówno z perspektywy góra – dół jak i dół – góra.

Sprawdzamy funkcjonalność i skuteczność stosowanych w firmie sposobów komunikowania się w organizacji. Monitorujemy wykorzystanie narzędzi komunikacji. Najczęstszą przyczyną barier komunikacji wewnętrznej nie jest brak odpowiednich narzędzi, ale nieprawidłowa organizacja działań komunikacyjnych.

Przeprowadzamy analizę przygotowania pracowników w zakresie komunikacji. Sprawdzamy umiejętności komunikacyjne i stopień ich wykorzystania.

Sprawdzamy również, czy przeprowadzane w organizacji warsztaty i szkolenia odpowiadają na potrzeby pracowników i czy mają wpływ na poprawienie jakości komunikacji.

Audyt komunikacyjny dotyczy również otoczenia zewnętrznego organizacji. Celem wywiadów jest ustalenie reputacji i postrzegania organizacji w otoczeniu. Wizerunek zewnętrzny firmy jest  elementem wpływającym na komunikacje wewnętrzną ponieważ pracownicy zwracają uwagę na to, co firma mówi o sobie i jak ją postrzegają klienci.

 

Dane kontaktowe:

Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle "ORGMASZ"

ul. Żelazna 87, 00-879 Warszawa, pokój 203 - II piętro

tel.: (22) 624 92 65

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.